Haber Hattı ve Reklam İletişim : 0543 722 30 15

[email protected]

girne

Hakkâri Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

05 Haziran 2024
Hakkâri Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a 19 Yıl 6 Ay Hapis Cezası

Görevden alınarak yerine kayyum atanan Hakkâri Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın Hakkari Adliyesi'ndeki duruşması bugün tamamlandı. Duruşma sonucunda Akış'a 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.


Savunmasında Siyasi Yargılama İddiası

Mehmet Sıddık Akış, savunmasında dönemin savcısının, polisinin ve hâkiminin FETÖ üyesi olduğunu iddia ederek, hazırlanan dosyanın siyasi amaçlı olduğunu söyledi. "Bugün gündeme alınan dosya da siyasi bir dosyadır," diyen Akış, bu süreçte yapılan yargılamanın adil olmadığını vurguladı.


dosya da siyasi bir dosyadır," diyen Akış, bu süreçte yapılan yargılamanın adil olmadığını vurguladı.


Savunmasında Şu İfadelere Yer Verdi:

"Benim başım dik, 53 yaşındayım bunca yıldır mücadele ediyorum, mücadele etmeye devam edeceğim. Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. 

Ben barış dedim, kardeşlik dedim, adalet dedim, eşitlik dedim, özgürlük dedim. Halen diyorum. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Yeniden iddianame hazırlanmasını talep ediyorum. FETÖ'cü bir savcının hazırladığı iddianame ile yargılanmak istemiyorum. Sizden tahliye ya da beraat talep etmiyorum. Sadece vicdanınıza bırakıyorum kararı. Ben bugüne kadar şerefimle, bu halkın tek kuruşuna dokunmadan görev yaptım. Neden 4 ay önce değil, neden 1 yıl önce değil, neden 4 yıl önce yapılmadı bu yargılama? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum.". 

Karar açıklandıktan sonra kentte olaylar ve sloganlarla karşılık verildi.Kararın açıklanmasının ardından Akış'ın avukatları, karara itiraz edeceklerini ve temyize gideceklerini belirtti.


Haber Galeri
Yorum Ekle

kod


© Tüm Hakları Saklıdır.