Haber Hattı ve Reklam İletişim : 0543 722 30 15

[email protected]

girne

Türkiye'nin 'en mutlu' ili belli oldu

17 Kasım 2023
Türkiye'nin 'en mutlu' ili belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılına ilişkin "Yaşam Memnuniyeti Araştırması" sonuçlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan 'Yaşam Memnuniyet Araştırması' sonucunda Türkiye'nin en mutlu şehirleri belli oldu.

 İlk sırayı 3 tarafı denizle çevrili olan denizi ve ağaçlarıyla dikkat çeken Sinop aldı. Mutluluk oranı istatistiklerine göre Türkiye'nin en mutlu şehirleri şu şekilde: Sinop, Afyonkarahisar, Bayburt, Kırıkkale, Kütahya, Çankırı, Düzce, Uşak, Siirt, Şırnak.


TÜİK tarafından yapılan 'Yaşam Memnuniyet Araştırması'nın sonuçları belli oldu. Buna göre, mutlu olduğunu beyan eden 18 ve üzeri yaştaki bireylerin oranı, 2021'de yüzde 49,3 iken 2022'de yüzde 49,7 oldu. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise 2021'de yüzde 16,6 iken 2022'de yüzde 15,9'a geriledi.


Mutlu olduğunu beyan eden erkeklerin oranı, 2021'de yüzde 43,9 iken geçen yıl yüzde 46,5'e yükseldi. Kadınlarda ise bu oran, 2021'de yüzde 54,6 iken 2022'de yüzde 52,7 olarak belirlendi.


EVLİLER DAHA MUTLU


Evli bireylerin, evli olmayan bireylere göre daha mutlu olduğu görüldü. Mutlu olduğunu belirten evli bireylerin oranı, geçen yıl yüzde 54,5 iken evli olmayanlarda bu oran, yüzde 40,4 olarak gerçekleşti.


Evli olanların mutluluk düzeyi cinsiyete göre incelendiğinde, evli erkeklerin yüzde 51'nin, evli kadınların ise yüzde 57,9'inin mutlu olduğu gözlendi.


Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyi incelendiğinde, 65 ve üzeri yaş grubu, 2021'de yüzde 56,2, 2022'de yüzde 57,7 ile en yüksek mutluluk oranının görüldüğü yaş grubu oldu. En düşük mutluluk oranı ise 2021'de yüzde 44,5 ile 18-24 yaş grubunda görülürken geçen yıl yüzde 46,8 ile 25-34 yaş grubunda gözlendi.


İLKOKUL MEZUNLARI DAHA MUTLU


Eğitim durumuna göre mutluluk düzeyi incelendiğinde, 2022'de en yüksek mutluluk oranı, yüzde 52,7 ile ilkokul mezunu grubunda görüldü. Bunu sırasıyla, yüzde 51,7 ile bir okul bitirmeyenler, yüzde 48,3 ile lise ve dengi okul mezunu, yüzde 48,2 ile yükseköğretim mezunu ve yüzde 46,3 ile ilköğretim veya ortaokul mezunu bireyler izledi.


Bireylerin mutluluk kaynağı olan kişiler incelendiğinde, kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini belirtenlerin oranı, geçen yıl yüzde 67,6 olurken bunu yüzde 16,3 ile çocuklar, yüzde 4,8 ile kendisi, yüzde 3,9 ile eş, yüzde 3,8 ile anne/baba ve yüzde 1,9 ile torunlar takip etti.


Bireylerin mutluluk kaynağı olan değerler incelendiğinde, kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı 2022'de yüzde 68,2 olurken, bunu yüzde 13,2 ile sevgi, yüzde 9,5 ile başarı, yüzde 6,2 ile para ve yüzde 2,6 ile iş izledi.


Kamu hizmetlerinden memnuniyet düzeyleri incelendiğinde, geçen yıl asayiş hizmetlerinden memnun olduğunu beyan edenlerin oranı yüzde 75,9 olurken bunu yüzde 69,7 ile ulaştırma, yüzde 65,6 ile sağlık, yüzde 63,8 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, yüzde 59,5 ile adli ve yüzde 59,3 ile eğitim hizmetlerinden memnuniyet takip etti.


Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı, 2022'de yüzde 64,9 oldu. Kendi geleceklerinden umutlu olan erkeklerin oranı yüzde 64,8 iken kadınlarda bu oran yüzde 64,9 olarak kayıtlara geçti.


EN MUTLU İL SİNOP


TÜİK tarafından açıklanan 'Yaşam Memnuniyet Araştırması' sonucunda Türkiye'nin en mutlu ili Sinop oldu. Mutluluk oranı istatistiklerine göre Türkiye'nin en mutlu şehirleri şu şekilde: Sinop, Afyonkarahisar, Bayburt, Kırıkkale, Kütahya, Çankırı, Düzce, Uşak, Siirt, Şırnak.


BBC YAZARININ GÖZÜNDEN SİNOP

Türkiye'nin kuzey noktası Sinop, Karadeniz'in en özel rotalarından biri konumunda. Doğası kadar tarihiyle de insanları kendisine hayran bırakan Sinop, yabancıların da dikkatini çekiyor.

Tarihte ünlü filozof Diyojen'in doğup yaşadığı yer olarak bilinen Sinop, geçmişte de önemli bir liman ve kale olma özelliği taşıyordu.Sinop, günümüzde de Türkiye'nin en özel kentlerinden biri. Trafik sıkışıklığının olmadığı hatta trafik ışıklarına bile ihtiyaç duyulmayan bu kent doğasıyla da ziyaretçilerini büyülüyor.


Tarihi ve ve doğayı bir arada sunan ve bu özelliğiyle turistlerin de dikkatini çeken Sinop, artık yabancı gezginlerin ve yazarların da dikkatini çekiyor.


Sinop'un ününü duyup kenti görmeye gelenlerden biri de BBC'nin ünlü seyahat yazarı Joshua Allen oldu. İstanbul'dan Sinop'a gelen Joshua Allen, kenti gezip, Sinop'a dair gözlemlerde bulundu. Sinop'un sakinleriyle sohbet etti.


Sinop izlenimlerini BBC'de kaleme alan Allen, kentin Türkiye'deki en mutlu şehir olduğunun altını çizdi. Yazar Joshua Allen, BBC'de yayımlanan makalesinde Sinop'un tarihi yönlerine de yer vermedi. Sinop, Diyojen'in doğup yaşadığı yer olmakla birlikte günümüzde müzeye dönüştürülen cezaevi ile de biliniyor. Sinoplularla konuşan Joshua Allen, insanların kentteki yaşama dair anlattıklarına yer verdi.


Kentte insanların birbirlerine saygıyla yaklaştığına, trafik ve gürültü sorununun bulunmadığına dikkat çekti. 
Van haber - Van sokak haber 
Haber Galeri
Yorum Ekle

kod


© Tüm Hakları Saklıdır.