Haber Hattı ve Reklam İletişim : 0543 722 30 15

vansokakhaber@gmail.com

kılıctar

Fevzi Çeliktaş,"Van için tarihi bir adım atılmıştır!"

31 Mart 2023
Fevzi Çeliktaş,"Van için tarihi bir adım atılmıştır!"

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş, ,"Van için tarihi bir adım atılmıştır!"dedi.

İlimiz, hinterlandında bulunan; İran, Irak, Ermenistan ve Azerbaycan’a yakınlığı ve bölge illeri içerisindeki lider konumu ile yaklaşık 125 milyon nüfuslu bir pazarın çekim merkezidir. Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından olan şehrimiz, dünyanın sayılı yer altı kaynaklarına ve turizm pazarına sahip İran İslam Cumhuriyeti’nin komşu kentidir. Dost ülke olarak kabul ettiğimiz, hiçbir savaşımızın olmadığı ve aynı dini yaşadığımız İran ile ilişkilerimiz ne yazık ki yüzyıllar boyunca istenilen seviyede olmamıştır.


2014 yılında Odamız tarafından “Yüzümüzü doğuya dönüyoruz” sloganıyla başlatılan çalışmalar neticesinde İran ile ilişkilerimiz ve geliş-gidişler artmıştır. Bu kapsamda; İran’ın sınır kentleri başta olmak üzere ülke genelindee ilimizin potansiyelleri tanıtılmış, şehrimizde festivaller düzenlenmiş ve yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesiyle yılda 500 bini aşkın İranlı vatandaş şehrimizi ziyaret etmiştir.


İlimizin can damarı olarak nitelendirilen Kapıköy Sınır Kapısı, İran ile ilişkilerimizin bir üst seviyeye çıkması noktasında olmazsa olmazımızdır. Bu anlayışla; Odamızın girişimleri sonucu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Gümrük ve Turizm İşletmeleri öncülüğünde Kapıköy Sınır Kapısı 2019 yılında modernize edilerek hizmet vermeye başlamıştır. Yapılan bu modernizasyon çalışmasına kayıtsız kalmayan komşumuz İran ise Razi Sınır Kapısı yenilemiş ve yakın zamanda hizmete açılmıştır.


Kapıköy Sınır Kapısı’nın modernize edilmesi sonrası Odamızın en büyük ve haklı taleplerinden bir tanesi, kapının 7/24 esaslı hizmet vermesi olmuştur. Hemen her platformda ve ilgili tüm görüşmelerde dile getirmiş olduğumuz “Kapıköy 7/24 esaslı çalışmalıdır” talebi dün itibariyle karşılık bulmuştur. Ülkemizin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklar ve diğer tüm kurumlardan bıkmadan, usanmadan ve şehrimiz için ar ederek talep ettiğimiz üzere Kapıköy Sınır Kapısı 7/24 hizmete başlamıştır. Karşılıklı olarak İran’ın da meseleyi bu minvalde sahiplenmesi bizleri sevindirmiş ve sonuç itibariyle şehrimiz için tarihi bir adım atılmıştır.


Başta şehrimiz olmak üzere ülkemiz turizmine, ekonomisine, ticaretine ve ihracatına katma değer katacak Kapıköy Sınır Kapısı’nın 7/24 hizmet vermesi için çaba gösteren ve olur veren tüm kurumlara ve ilgili yöneticilere teşekkür ederiz.


Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO)

Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Çeliktaş


Haber Galeri
Yorum Ekle

kod


© Tüm Hakları Saklıdır.