Haber Hattı ve Reklam İletişim : 0543 722 30 15

vansokakhaber@gmail.com

kılıctar

Twitter'a kısıtlama! Tepki yağıyor

08 Şubat 2023
Twitter'a kısıtlama! Tepki yağıyor

Akşam saatlerinde Twitter'a kısıtlama getirildiği haberi sosyal medya kullanıcıları arasında büyük tepki uyandırdı.

Sahte ve provokatif paylaşımlar nedeniyle getirildiği öne sürülen kısıtlama, deprem bölgesinde birbirine sesini duyurmaya çalışan depremzedeleri büyük sıkıntıya uğrattı. Henüz resmi bir açıklama gelmezken konu ile ilgili ayrıntıları aktarmaya devam edeceğiz.Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrası can kaybı her geçen gün artıyor. Yıkım yaşanan 10 ilde üç ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.


Akşam saatlerinde Twitter'a kısıtlama getirildiği haberi sosyal medya kullanıcıları arasında büyük tepki uyandırdı. Sahte ve provokatif paylaşımlar nedeniyle getirildiği öne sürülen kısıtlama, deprem bölgesinde birbirine sesini duyurmaya çalışan depremzedeleri büyük sıkıntıya uğrattı. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter'ın yavaşlamasıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, "Yardımlaşma koordinasyonu için sahada bulunan arkadaşlarıma VPN kullanmalarını söyledim. Bu aklını yitirmiş Saray iktidarı, sosyal medya iletişimini kesti. Bunun sonucu yardım çığlıklarının daha az duyulmasıdır. Gizlemeye çalıştığınız her şeyi biliyoruz. Açıklamanızı bekliyoruz" mesajını paylaştı.Yardımlaşma koordinasyonu için sahada bulunan arkadaşlarıma VPN kullanmalarını söyledim. Bu aklını yitirmiş Saray iktidarı, sosyal medya iletişimini kesti. Bunun sonucu yardım çığlıklarının daha az duyulmasıdır. Gizlemeye çalıştığınız her şeyi biliyoruz. Açıklamanızı bekliyoruz.


— Kemal Kılıçdaroğlu (@kilicdarogluk) February 8, 2023


'Kimden intikam almaya çalışıyorsunuz'


CHP lideri ayrıca Halk TV canlı yayınında da Twitter kısıtlamasına dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Önce şunu ifade edeyim. ülkeyi nasıl yönetiyorlar bunu anlamakta zorluk çekiyorum. ülkeyi yönetemiyorlar. Saray iktidarı interneti ve sosyal medyayı yavaşlatarak ne elde etmeyi bekliyor? Depremi mi unutturacaksınız? Yaralılar mı kurtulacak, enkazlar mı kalkacak? bırakın bu saçmalıklarla uğraşmayı da interneti geri getirin. Bu yolları açın. İnsanlar en azından haberleşebilsinler. Sosyal medya sayesinde insanlar yardım çığlıklarını duyurabiliyorlar. Bu yardım çığlıklarının kesilmesi demek. Kimden neyden nasıl intikam almaya çalışıyorsunuz. Saklamaya çalıştıkları her şeyi biliyorum. onların açıklama yapması lazım."Netblocks: Twitter Türkiye'de kısıtlandı


Küresel internet erişimini takip eden Netblocks oluşumu, son ağ verilerine dayanarak Twitter'ın Türkiye'de kısıtlandığını aktardı.


Bir tepki de Akşener'den


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Twitter kısıtlamasına dair Twitter'dan paylaşımda bulundu. Akşener, "Depremzedelerin ihtiyaçlarının duyurulması için iletişim kurmak bu kadar hayati bir öneme sahipken; nasıl olur da bir kısıtlama getirirsiniz? Bu nasıl bir kötülüktür? Nasıl bir vicdansızlıktır? Siz kimden, neden korkuyorsunuz? Yazıklar olsun!"Depremzedelerin ihtiyaçlarının duyurulması için iletişim kurmak bu kadar hayati bir öneme sahipken; nasıl olur da bir kısıtlama getirirsiniz?


Bu nasıl bir kötülüktür? Nasıl bir vicdansızlıktır?


Siz kimden, neden korkuyorsunuz?


Yazıklar olsun!


— Meral Akşener (@meral_aksener) February 8, 2023

Babacan: Bu nasıl işbilmezlik?


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, depremlerin ardından sıkça kullanılan Twitter'ın kısıtlamasına tepki gösterdi. Babacan şu ifadeleri kullandı:


"İletişimin can kurtardığı bir günde Twitter engellenir mi? Bu nasıl bir işbilmezlik? Vatandaş harıl harıl VPN indirmeye çalışıyor. VPN şarj tüketimini arttırıyor. Ne yapıyorsunuz siz!"

Davutoğlu: Sizin derdiniz ne?


Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Twitter'a getirilen erişim kısıtlamasına tepki göstererek, "Allah aşkına sizin derdiniz ne?" dedi. Davuoğlu'nun paylaşımı şu şekilde:


"Allah aşkına sizin derdiniz ne? Milletimiz canla başla enkaz altından bir can daha kurtarabilir miyiz, ihtiyaç sahiplerine nasıl yardımcı oluruz derdiyle sosyal medyayı kullanıyor. Siz de utanmadan buna nasıl engel oluruz diye Twitter’ı kapatıyorsunuz. Derhal yasağı kaldırın!"


Haber Galeri
Yorum Ekle

kod


© Tüm Hakları Saklıdır.